Tatlandırıcılar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Günümüzde birçok kişinin ortak sorunu fazla kilolardır. Kilo vermek için yapılan diyetlerde dikkat edilen en önemli nokta da şeker tüketimini en aza indirmektir. Bu vesile ile tatlı yeme isteğini ve şekerden elde edilen fazla kaloriyi karşılamak için düşük enerjili, şekerli besinler kadar tatlı olmasa bile onların yerini tutan maddeler üretilmiştir. Şeker tadı veren bu maddelere genel olarak tatlandırıcı ismi verilmiştir.

Tatlandırıcılar; günümüzde birçok diyet listesinde ve şeker  hastalığı olan kişilerin beslenmelerinde tatlı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılır.

İnsan beyni genel olarak etki-tepki prensibine göre çalıştığından, gerçekte şeker içeren besinlerin tüketimi yerine tatlandırıcı kullanarak beyne sinyal gönderildiğinde beyin tatlı yeme isteğine tepki olarak bunu tatlandırıcıdan karşıladığını hissederek tatlı yeme ihtiyacını karşılamış olur.

Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta da her şeyde olduğu gibi tatlandırıcı tüketiminde de aşırıya kaçılması vücut açısından zararlı olmakta ve tatlandırıcıların da doz ayarlarına göre tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir