Hakiki Zeytinyağı

Ülkemizde de bol miktarda bulunan zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilen hakiki zeytinyağı sofralarımızın vazgeçilmez baş tacıdır. Hakiki zeytinyağı sadece sofralarda kullanılan bir bitkisel yağ olmayıp aynı zamanda güzellik uğruna yapılan kürlerin, maskelerin başında da yine bitkisel yağlar içinde hakiki zeytinyağı kullanılmaktadır.

Zeytinlerin toplanarak çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra soflarımıza ulaştırılır. Hakiki zeytinyağı sızma ve rafine olmak üzere iki türlüdür. Tamamen olgunlaşmış yeşil renkteki zeytinlerin sıkma yöntemi ile yağının çıkarılması sızma zeytinyağı, çeşitli fabrikasyon işlemlerinden geçirilerek oluşturulan yağ ise işlenmiş zeytinyağı olarak bilinir.

Hakiki zeytinyağı faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz kadar önemli bir bitkisel yağ olarak hayatımıza girmiş, sağlıktan tutunda güzellikten, kozmetikten çıkın birçok alanda inanılmaz yararlar sunan bir üründür.

Hakiki zeytinyağı günümüzde hemen hemen bütün uzmanların hem fikir olarak yemeklerimizde kullanmamız gereken bitkisel yağ olduğunu söylediği adeta bir sağlık iksiri.

Zeytinyağı için bir slogan belirlememiz gerekirse bu kesinlikle ‘ hafif ye hafif kal ’ olurdu gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir