Kimyon Yağı

Bitkisel yağlar ailesinin çok fazla bilinmeyen ama faydaları bir o kadar önemli olan bir ferdi ile kimyon yağı ile birlikteyiz bugün. Kimyon baharatlar arasında yer alan ve mutfağımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Kimyondan elde edilen kimyon yağı ise bitkisel yağlar ailesinin çok önemli bir elemanıdır. Faydaları az bilinen bu bitkisel yağımız özellikle hazmı kolaylaştırma da kullanılır. Hazım kolaylaştıran kimyon yağı mide sancılarına gaz sancılarına da iyi gelmektedir.

Kimyon yağının romatizmal ağrılara iyi gelmesi de onun bir diğer faydalı özellikleri arasında yer alır. Yüzyıllardır romatizmal rahatsızlıkların ve hastalıkların tedavisinde kimyon yağı etkim bir şekilde rol oynamaktadır.

Kimyonun ve kimyon yağının sinir sistemiz üzerinde oldukça önemli etkileri vardır. Olumlu olan bu etkiler sinir sistemini düzene sokar ve gerginliği alır.

Özellikle bacaklarda etkin şekilde görülen varis ve kas sorunları kimyon yağının tedavi edici çemberi içerisinde yer alıyor.

Anne sütünü artırma noktasında uzun yıllardır kullanılan kimyon yağı aynı zamanda adet düzensizliği yaşayan bayanların adet düzenini sağlamakta da fazlası ile etkilidir.

Gaz söktürücü olma özelliği ile kimyon yağı nam yapmış ve bugün gaz sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir