Kırım Kongo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Keneler tarafından bulaşan bir enfeksiyondur. Buna göre kırım kongo hastalığı nedir? Diye merak ediyorsanız, ateşli bir hastalık olduğunu belirtebiliriz. Cilt içinde oluşan ve diğer bölgelerde de oluşan kanama şeklinde ilerleme görülür. Ayrıca yapılan tedavilere rağmen, ölüm oranının çok yüksek olduğu bir hastalık olmaktadır. Kırsal alanlarda, çalılıklarda ve otlaklarda yaşayan kenelerden korunmak için dikkatli olunmalıdır. Uçamayan ve sıçrayamayan keneler kan emen ve bu nedenle hastalığın kolayca geçmesini sağlayan hayvanlardır. Ayrıca kırım kongo hastalığı nedir? Diyorsanız, bir virüs olan bulaşıcı özelliğe sahip hastalıktır diyebiliriz. 1956 yılında Kongo’ da olmuş ve bu nedenle Kongo hastalığı olarak isim almıştır.

Kırım Kongo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Öncelikle insanlara kan emici keneler ile bulaşmaktadır. Eğer sizde kırım Kongo hastalığı nasıl bulaşır? Diye merak ediyorsanız, kenelerin haricinde salgı, kan, virüsü taşıyan hayvanların kesilmesi sırasında edilen temas ve hatta aynı ortamda solunan hava ile de bulaştığı belirtilmektedir. Koyun, sığır gibi büyük memeliler, kirpi ve tavşan gibi küçük memelilerde de görülmektedir. Sıcak iklimlerde kırım Kongo hastalığı daha fazla görülmektedir.

Son günlerin en çok merak edilen sağlık sorunları içerisinde yer alan aort damarı yırtılması konulu Aort Nasıl Yırtılır? yazımız dikkatinizi çekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir