Yoğurt Gaz Yapar mı?

Yoğurt en sağlıklı besin gruplarının başında gelir. Özellikle de hakiki inek sütünden elde edilmiş organik yoğurdun sağlığa etkisi saymakla bitmez. Eğer evinizde yoğurt yapamıyorsanız tercihiniz mutlaka ev tipi ve köy yoğurdundan yana olmalıdır. Hakiki sütten evde yoğurt mayalamak ise oldukça kolaydır. Okuyucularımızın ev yoğurdu tüketimini sağlamak amacı ile hemen kısaca evde yoğurt mayalama tarifi vermek istiyoruz, daha sonra ana konumuz olan yoğurt ve gaz ilişkisine değineceğiz, daha doğrusu merak ettiğiniz yoğurt gaz yapar mı sorunuza cevap vereceğiz.

Evde yoğurt tarifi; yaklaşık 2 litre sütü kaynatıp, ılıtıyoruz. Süt ne çok sıcak olmalı ne çok soğuk olmalıdır. Soğumaya giden süt yoğurt tutmayacağı gibi sıcak sütlerde de yoğurt cıvık, kesik ve sulu tutacaktır. Ilık süt yoğurt mayalamaya en el verişli süttür. 2 litre süt için 1 tatlı kaşığı (silme) yoğurt yeterli olacaktır. 1 tatlı kaşığı ile yoğurdu, sütün bulunduğu kaba çalın ve çok hafifçe üç kez karıştırın. Sütün kapağını kapatıp, bir bezle yada örtü ile yoğurdu sarın. Örtünün kalın olması önemlidir. Bu şekilde 4-5 saat bekleyen süt mayalanma gerçekleştirecektir.

Yoğurt gaz-şişkinlik yapar mı?

Yoğurt sağlıklı bir besindir. İçinde oldukça önemli besin değerleri yer alır. Yoğurdun gaz yapması kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Yoğurt içinde önemli ölçüde laktoz barındırdığı içi laktoz konusunda alerjisi olan kişilerde yoğurt gaz yapmakta, laktoz konusunda alerjisi olmayan kişilerde ise yoğurt her hangi bir gaz etkisi yapmamaktadır.

Yoğurt yiyince gaz yapıyor, ne yapmalıyım?

Eğer yoğurt tükettiğiniz zaman gaz problemi yaşıyorsanız sizlere tavsiyemiz, probiyotik ve laktozsuz yoğurt tüketmeniz olacaktır. Bu şekilde yoğurt tüketimi yaptığınızda her hangi bir şişkinlik ve gaz problemi ile karşılaşmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir