Yoga Nedir?

Günümüzde yoğun iş temposu, sosyal hayatın stresi, ekonomik yaşam zorlukları, psikolojik bunalımlar gibi sayabileceğimiz daha bir çok etken ruhumuz üzerinde olumsuz etkiler bırakır. İnsan beyni bu kadar sıkıntı ve strese tepki gösterir ve bunun sonucunda istemediğimiz yorgunluklar, ruhsal bunalımlar ve depresyon da dahil olmak üzere bir sürü hastalık baş gösterir.

İşte uzak doğu da yaygınlaşmış bir arınma terapisi olarak yoga, özellikle günümüzde önem kazanmış birçok kişi tarafından devam ettirilen bir spor haline gelmiştir.  Yoga da asıl amaç zihnimizi gün içinde yaşadığımız stresten ve genel olarak hayatımızda yer alan buhranlardan kurtarmaktır.  Beynimizde oluşturduğumuz tüm negatif düşünceleri, yoga sayesinde zihnimizi bir noktaya odaklayarak çeşitli bedensel hareketlerle vücudumuzdan atar, ruhen ve bedenen rahatlamanın hazzını duymaya çalışırız. Yoga aslında bedenen bir arınma diye olarak bilinse de beden sağlımız açısından da önemli ölçüde yararı olan bir spor programı olarak nitelendirilebilir.

Son dönemde yoganın bir bilim olarak karşımıza çıkması birçok bilimsel araştırmaya konu olmasını da beraberinde getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir