Mucize Besin Bal

Mucize besin olarak adlandırılan bal, yüzyıllardır insan vücuduna sağladığı yararlar ile bilinir. Antioksidan özelliği olan balın hangi arıdan üretildiğine, üretim yeri ve üretim şekline göre sağladığı yararlar da değişebilir. Balın antioksidan özelliği arıların hangi çiçeklerden bal elde ettiğine göre göre de değişir. Kır çiçeklerinden toplanan balın meyve ağaçlarından toplanan bala nazaran daha antioksidan olduğu bilinir. Çünkü çiçekten elde edilen bal meyve ağacından elde edilene göre daha az glikoz içerir.

Sonradan şeker eklenerek arıların doğal ortamında üretmedikleri ballar yarardan çok zarar getirir. Çünkü balın organikliği dışında elde edildiği bu halde şeker tüketimi dışında bir işe yaramamış olacaktır.

Balın kaliteli, iyi bir bal olup olmadığına tadarak veya rengine bakarak anlaşılması oldukça güçtür. Eğer marketlerde satılan balı almak durumundaysak içeriğine bakarak şeker eklenip eklenmediğini kontrol edilmelidir. Tarım Bakanlığı kontrolünden geçirilerek organiklik sertifikaları verilmiş ballar ve üretim aşamasında hiçbir kimyasal ya da ilave şeker eklenmemiş ballar da organik bal olarak tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir