Varis Nedir?

Varis nedir, varisin oluşum nedenleri nelerdir? Kimlerde varis görülme oranı daha yüksektir, sebepleri nelerdir?

Sevgili okurlarımız bugün sizlere varis hastalığı hakkında bilgi vereceğiz. En popüler toplardamar hastalığı olan varis, kalıtsal sebeplere dayanmaktadır. Bacakların yer çekimine aşırı maruz kalması sonucu bacaklarda bulunan toplardamarlarda bulunan kapakcık sistemleri yeterli çalışamazlar ve bunun sonucunda deride topaklar şeklinde damarlar oluşur. Varis hastalığında damarların çapları büyük ve deride çıkıntı oluşur. İşte bu görüntü ve sağlık sorununun adına varis hastalığı denilmektedir.

Varis hastalığının nedenleri nelerdir? Kimlerde varis çıkar?

Varis hastalığının pek çok nedeni olmakla birlikte kişinin günlük yaşamda ki hareket şekli varis hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. Sabahtan akşama kadar ayakta kalan kişilerin varis hastalığına maruz kalma olasılıkları her zaman daha yüksek olmuştur. Özellikle ayakta durarak çalışmak varis hastalığının en önemli tetikleyicisidir.

Varis hastalığının belirtileri nelerdir?

Eğer ayak bölgenizde şişlik oluşuyorsa ve ağrı şikayetleriniz varsa varis başlangıcı olabilmektedir. Gece yatarken kas krampları ile sık sık karşılaşıyorsanız eğer bir seviye daha ilerlemiş varis başlangıcı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir