Yumurta Donasyonu Nedir Kimlere Uygulanır?

Hamile kalma ve çocuk sahibi olamama problemleri ile karşı karşıya olan kadınların son yıllarda araştırdığı konulardan biri yumurta donasyonudur. Nedir yumurta donasyonu? Kimler yumurta donasyonu yaptırabilir ve kimler yumurta donasyonu ile çocuk sahibi olabilir. Yaptığımız araştırmalar neticesinde yumurta donasyonu yapılan kadınlar yumurta rezervi yani yumurta sayısı sorunu yaşayan kadınlardır. Bu konuya anlaşılır bir dille açıklık getirirsek eğer kadınlar doğduklarında belli bir yumurta sayısına sahiptirler. Bu yumurtalar zaman içerisinde bozulma gösterip sayılarında azalma yaşanabilmektedir. Buda kadının yaşı, kilosu gibi farklı faktörlerle olmaktadır. Yumurta sayısı eksilen ve yumurta kalitesi bozulan kadınların hamile kalma olasılıkları ise zayıflamaktadır. İşte yumurta donasyonu yapılan kadınlar tamda bu kümede yer alan kadınlardır. Yumurta rezervi kalmamış yada yumurta kalitesi hamile kalamayacak kadar bozulmuş kadınlar yumurta donasyonu yapılan kitledir.

Yumurta donasyonu nedir?

Buna kısaca yumurta nakli de diyebiliriz. Az önce bahsetmiş olduğumuz kadın grubu, yani yumurta sayısı tükenmiş veya yumurta kalitesi oldukça bozulmuş kadın grubuna yumurtaları sağlıklı olan başka bir kadından yumurta nakli yapılmasıdır.

Yumurta donörü kimdir? Yumurta donörü nasıl seçilir?

Burada yumurtasını veren kadına donör denilmektedir. Yumurta donörleri pek çok aşamadan ve sağlık taramasından geçerek donör olmaktadırlar.  Yumurta donörü olacak kişinin tüm genetik yapısı incelenmekte ve aileden kalıtsal olarak geçebilecek tüm hastalıklar belirlenmektedir. Doğru ve sağlıklı yumurtayı bulmak için pek çok tetkik gerçekleştirilmektedir.

Yumurta donörü aile ile karşılaştırılıyor mu?

Yumurta donörü olacak kişi ile yumurta nakli yaptırmak isteyen aileler genellikle karşılaştırılmamaktadır. Fakat yaptığımız araştırmalarda aileye donörle ilgili bazı bilgiler verildiği tespit edilmiştir. Örneğin yaşı, eğitimi, sosyal ve psikolojik yapı analizi hakkında bilgi verilerek, nakil yaptırmak isteyen aileye yapı olarak en uygun olan donör seçilmektedir. Donör hakkında kim olduğu, nerede yaşadığı gibi konuların kesinlikle belirtilmediği araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bir diğer konu. Aynı şekilde donörde aile hakkında bilgi sahibi edilmiyor. Bu işi yapan merkezlerin bu konularda katı tutumlar içerisinde oldukları yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır.

Daha sonra ki yazılarımızda yumurta donasyonunun nasıl yapıldığı, tedavi aşamalarının neler olduğunu aşama aşama anlatacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir