Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın faydaları hakkında bilgi alışverişimize başlamadan önce şunu söylemekte yarar görüyorum ki yoga sadece psikolojik bir terapi değil aynı zamanda bedenen de rahatlığa ulaşacağımız bir bilim, bir spor dalıdır.

Genellikle vücut esnekliği sağlamak üzere yapılan yoga hareketleri ile omurgada uzamalar ve esneme meydana gelir. Kan dolaşımı hızlanarak beyne daha yoğun şekilde uyarı gider ve beyin tek bir noktaya odaklanma şeklinde içinde barındırdığı bütün olumsuz düşünceleri dışarı atarak büyük oranda ruhsal rahatlama sağlar.  Yoganın faydaları bununla kalmayıp kaslarımızda gevşeme ve rahatlığa olanak sağlar. Yoga bir huzur ve dinlenme terapisidir. Düşüncelerimizin ve davranışlarımızın bir ahenk içinde oluşup ortaya çıkmasını sağlar. Yoganın faydaları içerisinde en önemlisi de budur ki duygu ve düşüncelerimizi kontrol etme ve buna süreklilik kazandırma açısından en büyük yardımcımızdır.

Her ne kadar kelimelerle ifade etmeye çalışsakta yoganın faydaları ancak onu gerçekten bir yaşam tarzına dönüştürdüğümüz zaman kendini gösterir ve adeta bir daha asla ayrılamayacağımız yol arkadaşımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir