Çocuklarda Dikkat Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi dikkat eksikliğidir. Bir çocukta dikkat eksikliği sorunu varsa eğer özel bir ilişki içerisine girmenin vakti gelmiştir. Dikkat sorunu yaşayan çocuğun hem eğitimcileri hem de ebeveynleri çocukla özel bir iletişim bağı kurmak zorundadırlar. Aksi halde çocuğun gelişimini olumsuz etkileyecek pek çok kişisel sorun bu aşamada filizlenmeye başlayacaktır. Bugün sizlerle dikkat eksikliği yaşayan bir çocuk için neler yapılmalıdır sorusunun cevabını paylaşacağız.

Çocuklarda dikkat eksikliği 

Dikkat eksikliği yaşayan bir çocuğun eğitimcisine, öğretmenine bazı sorumluluklar düşmektedir. Bir çocuğun dikkat eksikliği sorunu olup olmadığının öngörüsünü ilk olarak öğretmen fark eder. Çocuğun böyle bir sorunu olup olmadığına dair net bir kanıya varabilmek için çocuğa sorular sormak gerekir.

Sorulan sorular neticesinde çocukta dikkat eksikliği olduğu kanısı kuvvetlenirse eğer hemen ebeveynler bilgilendirilmelidir. Durum analizi aile ve öğretmen işbirliği ile belirlendikten sonra bir uzmanda yardım alınmaya başlanmalıdır.

Dikkat eksikliği yaşayan bir çocuğun dış çevresi özenli ve düzenli olmak zorundadır. Çocuğun dikkatini daha fazla dağıtabilecek dağınık ve düzensiz ortamlardan uzak durmak gerekir. Çocuğun iç dünyası yeterince karışık olduğu için çocuğun dış dünyasının mutlaka düzen içerisinde olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir