Depresyon Halleri

Hayat bize her zaman istediğimiz şansları vermez olmasını umduğumuz şeyler gerçekleşmez. Zaman zaman olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu durumlarda insanların psikolojik olarak ne kadar güçlü durup duramadıklarını test ettikleri en iyi zamandır.

Bu olumsuzluklar içinde güçlü duramayıp kendimizi mutsuz hissettiğimiz zamanlarda depresyon durumu ortaya çıkar. Kişi yaptığı hiç bir şeyden keyif almaz ve sürekli mutsuz hisseder kendini. Özellikle aşırı uyuma isteği veya hiç uyuyamama, aşırı yemek yeme isteği ya da iştahtan kesilme tipik depresyon belirtileri olarak karşımıza çıkar. Bu saydığımız belirtiler genel olarak günlük hayatın bize getirdiği olumsuz olaylara verdiğimiz tepkidir ve depresyonun da en hafif şeklidir. Ancak karşılaştığımız daha büyük sorunlara daha yoğun tepkilerde verildiği durumlar vardır ki bunlar ileri depresyon sorununu ortaya çıkarır. Bu durumlarda kişiler kendilerini yalnızlığa ve sessizliğe mahkum etmek isterler. Kalabalıklar çok rahatsız edicidir öyle ki hayattan bir beklentisi kalmadığını ileri sürerek intiharı düşünen depresyon hastaları bile görülür.

Elbette ki hayat her zaman günlük güneşlik olmayacak. Önemli olan bunu bilerek hayata karşı sağlam duruşumuzu korumak ve olayları en hafif yaralarla atlatmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir