Mevsim Geçişlerinde Depresyon

Depresyon kişilerin ruhsal olarak yaşadıkları sıkıntılardır. Süreklilik arz ettiği zamanlar olduğu gibi mevsimsel değişikliklerde kişilerde depresyon duygusu yaratabilir. Mevsim geçişlerinde depresyon daha yaz aylarından çıkıldığı dönemlerde görülür.

Güneş, açık hava, bol oksijen ruh sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yaratır. Sürekli bir zindelik sağlar. Mutluluk hormonlarımız daha fazla salgılanır. Ancak mevsimsel değişiklikler özellikle havaların genelde kapalı ve yağışlı olduğu güz dönemlerinde içe kapanıklık ve ruhumuzun sıkıldığı hissine kapılırız. Bu gibi dönemlerde beynimiz mevsim geçişleri depresyonu diye adlandırılan bir rahatsızlıkla baş etmek zorunda kalır. Tatil dönüşlerinde de aynı durumla karşılaşmamız mümkündür. Rahat ve güneşli günlerden yoğun iş hayatına dönüldüğü dönemde aynı depresyon belirtilerinin görülmesi olasıdır. Özellikle çok uzun süre tatil yapıldığı zaman bu durumun gerçekleşme olasılığı daha yüksek olacağından uzmanlar tatillerin kısa süreli tutulması gerektiği konusunda hem fikirdirler.

Mevsim geçişlerinde depresyon, kronik depresyonlardan daha hafif atlatılabilen ve tedavisi daha kolay gerçekleştirilebilen depresyon türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir