Mate Çayı

Şifalı bitkiler ailesi olarak bugün mate çayı ile birlikteyiz. Güney Amerika kökenli bir çay olan mate çayı ufak tefek bir ağacın yapraklarından elde edilir. Mate çayı şifalı bitkiler arasında yer almakla birlikte kullanımına dikkat edilmesi gereken bitkisel bir çaydır. Mate çayının özellikleri konusunda bugün sizi bilgilendireceğiz. Mate çayı uyarıcı etkisi hayli yoğun bitkisel bir çaydır. Aşırıcı uyarıcı etkisi nedeni ile mate çayı kullanılırken dikkat edilmesi gereken şifalı bitkiler içerisinde yer alır. Hamilelerin ve emzirme dönemi içinde olan annelerin bu dönemlerde mate çayı tüketmeleri önerilmez.

Mate çayı özellikleri içerisinde onun Güney Amerika’ya ait bir çay olduğunu söylemiştik. Güney Amerika’da bu çay tüketilirken içi oyulmuş özel bal kabağı kapları kullanılır. Bununla da sınırlı kalmayıp mate çayı metal kamışlar ile birlikte içilir. Bu tip özellikler Güney Amerika için Mate çayını geleneksel bir içecek haline getirmiştir.

Mate çayının görüntüsü;

Mate çayının görüntüsü kurutulmuş nanenin iri iri kıyılmış haline benzer. Baharat olarak kurutulup öğütülmüş kekik ile de benzerlik göstermektedir. Ayrıca Mate çayı yeşil bir çay ve su ile buluştuğunda suya hemen yeşil rengini geçiren bir çaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir