Semiz Otu

Semizotugiller familyasından bir üye, semizotu ile birlikteyiz. Pek çok coğrafyada lezizliği ile dillerden dillere dolaşan semizotu sofralardan eksik edilmeyen bir besindir. Semiz otu salatası, mezesi ve yemeği yapılabilen bir bitkidir. Hem çiğ hem de pişmiş tüketimi mevcuttur. Semiz otunun ana vatanı Orta Doğu ve Hindistan’dır. Buralarda hem tüketimi hem de üretimi oldukça fazladır.

Semizotunun en büyük özelliği omega 3 yönü ile en zengin olan sebzelerin başında yer almasıdır. Buda semizotunu fazlası ile önemli bir konuma getirmiştir. Semiz otu üretimi hayli kolay bir bitkidir. Pek çok alanda semiz otu yetiştiriciliği yapılmakla birlikte semizotu tohumunun girdiği alanlar semiz otunun hızlıca yayıldığı alanlara dönüşmüştür. Arsız ve çabuk yayılan bir bitkidir. Fakat faydalı ve leziz oluşu semizotunu talep gören bir bitki haline getirmiştir.

Semizotunun faydaları ise başta mide ve bağırsak sorunlarıdır. Mide ve bağırsak hastalıkları için hayli şifalı bir bitkidir semiz otu. İdrar söktürücü olmakla birlikte  semizotu ödem attıran bir bitkidir. Böbrek taşlarına ve böbrek rahatsızlıklarına karşı da semizotu tüketilmelidir. Şifalı bitkiler ailesi semizotunu ağırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir